Databáze složení potravin
Základní podmínkou pro úspěšné snižování obsahu přijímaného glutamátu je mít možnost zjistit si jeho obsah v potravinách, které jíme. Seznam několika základních potravin, které mají zvýšený obsah, sice najdete na spoustě stránek a blogů (ve vyhledávači zadejte např. "MSG tomato legumes" a uvidíte kolik odkazů vám vrátí), to ale pro každodenní život epileptika nestačí.
Výchozím bodem pro hledání obsáhlejších informací o složení jídel může být Evropský zdroj informací o potravinách. S jeho pomocí se dostanete na stránky s přístupem k databázím obsahujícím v záznamech i podíl glutamátu:
Prozatím nejobsáhlejší databáze, kterou jsem na internetu našel, je dostupná na této stránce ministerstva zemědělství USA:
Množství glutamátu obsahují rovněž záznamy v databázi Evropského Institutu Onkologie:
A nakonec ještě stránka SkipThePie, která zobrazuje kombinaci záznamů z několika různých zdrojů včetně ministerstva zemědělství USA:
pozn: Pokud víte o další stránce, která nabízí informace o obsahu glutamátu v potravinách, neváhejte ji prosím sdílet. Předem děkuji.
Ukázka dat, jak je můžeme získat na výše uvedené stránce ndb.nal.usda.gov - seznam ořechů/semen/jader s obsahem glutamátu (ve 100g):
Práh glutamátu
Práh množství glutamátu, jehož překročení může vyvolat záchvat, má každý z nás jiný a je třeba si jej známou metodou "pokus & omyl" zhruba identifikovat u jednotlivých druhů potravin. Např. já osobně se vyhýbám veškerým ořechům, zejména pak těm s výrazně zvýšeným obsahem - jeden z nedávných záchvatů například přišel několik hodin po snězení části vánočky sypané mandlemi (viz. "almonds" v tabulce na této stránce).